Hoş geldiniz

Doçent Dr. ALİ AKBEN BİYOGRAFİ Kahramanmaraş'ta dünyaya geldi.İlk orta ve lise eğitimini Kahramanmaraş'ta tamamladı.1982 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek doktor oldu.Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Nöroloji ve Psikiyatri kliniklerinde uzmanlık eğitimlerini başarı ile tamamlayarak uzman oldu.Ege Üniversitesi Tip Fakültesinde Nörofizyoloji ve EMG eğitimi gördü. devamı

Nörolojik Hastalıklar

Kas Hastalıkları(Okunma Sayısı: 18703)

Kas hastalıkları, vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslarımızı doğrudan tutan hastalıklardır. Yani kas hücrelerinin kendileri hastalanmışlardır. Ortaya çıkan belirtiler yalnızca bu duruma bağlıdır. Kasın kendi hastalığına miyopati denir. Değişik yaş gruplarında farklı kaslarda görülen ilerleyici ve tedavisi henüz yeterli olmayan bu hastalıkta, irsiyet ve kalıtım önemli rol oynar. Ayrıntılı bir nörolojik muayene yanında EMG, kas biyopsisi ve bazı kan testleri ile kesin tanı konur. Tedavide sınırlı seçenek olan ilaçlar ve kasların gelişmesine katkısı olan tamamlayıcı tedaviler vakasına göre tercih edilir.

Dengeli beslenme, kilo kontrolü, aktif yaşam biçimi ve ruhsal psikolojik destekler, iyi hekim-hasta diyalogu zemininde uygulanmalıdır. Hasta ve yakınlarının yanlış tercih ve beklentilere karşı korunması ve kollanması, hekimlere düşen önemli bir vazifedir. Tamamlayıcı tıp uygulamaları bu hastalara önerilirken, neyi ne kadar başaracağımızın ve neyi hedeflediğimizin, hastalara anlaşılır bir lisanla anlatılması zaruridir.